Blog

Son Blog Yazıları

Hangi tür siteler için hangi sosyal medya kanalları kullanılmalıdır?

Web sitenizin tanıtımı ve online itibarı için günümüz şartlarında sosyal medyadan yararlanmanız ve bunu doğru şekilde yapmanız büyük önem taşıyor. İşiniz, şirketiniz, web siteniz için hangi sosyal medya kanallarını nasıl kullanacağınız, iş geleceğinize önemli ölçüde yön verecektir.

Web sitenize uygun sosyal medya kanalını seçmek, zaman ve emek kaybını önlemek ve olumlu geri dönüşler almak açısından ilk ve en önemli adımdır. Yazımızda belli başlı sosyal medya platformlarını, hitap ettiği kitleleri ve na amaçla ne şekilde kullanılabileceklerini inceledik.

 

Twitter

Twitter, sosyal medya içinde “var” olabileceğiniz en uygun platformdur. Bireysel girişimlerden uluslararası hizmet veren markalara kadar hemen herkesin kullanımına uygundur. Kişisel ve kısa ve öz paylaşım alanı sağlaması tanıtım açısından kolaylık sağlar. Bugün bir çok markanın müşteri temsilciliği olarak kullandığı bir Twitter hesabı mevcuttur ve müşterilerle birebir iletişim kurularak marka güvenine katkı sağlanır. Düzenli olarak her gün bir kaç adet, sohbet tadında ve müşteriyi etkileşime geçirici içerikler paylaşmak doğru iletişime yardımcı olacaktır.

Instagram

Görsel içerik konusunda lider olan bu platform, gıda, yaşam tarzı, moda ve benzeri alanlarda hizmet veren siteler için uygun bir alandır. Maksimum 15 sn uzunluğunda videolar ve etkileyici görsel içerikler kullanarak hedef kitlenizin ilgisini çekebilirsiniz. Ulaşmak istediğiniz kitlenin en paylaşıma açık ve takipte olduğu saatleri ölçerek günlük ortalama bir paylaşım yapmak yeterli olacaktır.

Facebook

Facebook, dünya üzerinde yaklaşık 800.000.000 adet kullanıcısıyla herkesin ve her iş alanının kullanımına uygun, çok amaçlı bir platformdur. Haber Kaynağı seçme özelliğini de göz önünde bulundurarak yoğun kullanım saatlerinde, günde bir kaç defa online içerik, reklam, etkinlik vb. paylaşabilirsiniz.

LinkedIn

Personel alımı yapan kişiler ve kurumlar, iş başvurusu yapmak isteyenler, işletmeler, B2B servis sağlayıcıları tarafından kullanılan bu platform iş odaklı ve profesyonel bir sisteme sahiptir. Haftada ortalama 2-4 kere sektöre ait içerik, analiz ve araştırma paylaşımları yaparak sektörünüzle ilgili profesyonel kitleye ulaşabilir, kendiniz de alanınızla ilgili daha fazla içeriğe ulaşma imkanı elde edebilirsiniz.

Youtube

Youtube, reklam ve içeriğini videolar üzerinden üreten, çalışma alanlarını videolarla tanıtmak isteyen her tür girişim tarafından kullanılabilir. Yemek tarifleri, gezi, makyaj, yaşam tarzı, nasıl yapılır videoları, bilim vb her tür alan için zengin kullanıcı sunar. Google’dan sonra en büyük ikinci arama motoru olan platform, video başlıkları ve anahtar kelimeler dikkatle seçilerek günlük bir-iki paylaşım için kullanılabilir. Videoların, hedef kitlenin ilgisini yakın tutabilmek adına 1,5 dakikadan fazla olmaması önemlidir.

Pinterest

Pinterest daha çok kadın kullanıcılar tarafından tercih edilen, Instagram’dan farklı olarak daha çok fikir edinme ve beğenilen hesapları takip amaçlı kullanılan bir platformdur. Bu yönüyle,kadınlara hitap eden girişimler başta olmak üzere, moda, tasarım, dekorasyon, el yapımı ürünler, grafik tasarım, fotoğrafçılık gibi alanların kullanımı için uygundur. Kadınlara ve diğer hedef kitleye hitap eden çokça yaratıcı ve etkili görsel içerik paylaşımı yapabilirsiniz. Pinleme ve kategorize etme özellikleri işinizi kolaylaştıracaktır.

Web sitelerinin güvenliğini sağlamak için alacağımız önlemler
Baş döndürücü internet dünyasında ilginizi çekebilecek rakamlar

Bir yanıt yazın