Blog

Son Blog Yazıları

Web sitelerinin sunucularında hangi kriterlere dikkat etmeliyiz ?

İnternet sitemiz için hazırladığımız web sayfalarının yüklenmesi için sitemize ait bir alana ihtiyacımız vardır. Standart ev tipi bilgisayarlar bu alan için gerekli donanımı sağlayamadığından hosting firmalarının sunucularından hizmet alırız. Bu bilgisayarlarda yüksek hızda ve aralıksız hizmet verebilmek için son teknoloji ile üretilen datacenterlar bulunur. Seçtiğimiz sunucuların donanım özellikleri, hızı, verdiği hizmet ne kadar kaliteli ise, web sitemizin ulaşılabilirliği, hızı ve kalitesi de o kadar yüksek olur. Bu bakımdan sunucu seçimi bir web sitesi için en önemli konulardan biridir.

Web sitenizin kod altyapısına göre sunucu seçimi

Bazı site altyapıları, güçlü donanıma ihtiyaç duyarken bazıları son derece basit bir çalışma sistemine sahiptir. Öncelikle sitenizin doğru gereksinimini belirlemelisiniz.

Bloglar

Bloglarda kullanılan ve İçerik Sistemi Yönetimi(Content Management System-CMS) adı verilen yazılımların en yaygın olan WordPress yazılımlarıdır. Bu yazılımların altyapısı çok güçlü olmakla birlikte sunucu üzerinde çok baskı oluşturmayıp, orta seviye donanımla yetinebilirler. Yüksek ziyaretçili bir blogunuz varsa, orta seviye hosting hizmeti işinizi görecektir.

Forumlar

Forumlar çok güçlü donanım altyapısına ihtiyaç duyarlar. Günlük 2000 ‘i aşan ziyaretçili bir forum sitesinde, alt seviye hosting hizmeti kullanıcılara yavaş ve kesintili hizmet sunar. Yüksek ziyaretçi hedefli bir forum sitesinin büyük kapasiteli sunucu hizmeti alması gerekir.

Video ve Online Galeriler, Flash ve Java Oyunlar

Web üzerinde en çok yer kaplayan öğeler resim ve videolar olduğundan, bu yazılımların kullanıcılarının kaliteli hizmet alabilmesi için yüksek bant genişliği sunan sunucu seçimi yapılmalıdır.

Standart HTML yazılımlar

Bu tip sitelerde kod altyapısı çoğunlukla azdır ve bu daha az işlemci ve RAM kullanımı anlamına gelir. Düz HTML yapısında siteler için orta-alt veya alt seviye sunucu seçimi yeterli olacaktır.

Hedef ve ihtiyaç belirleme

Disk Kapasitesi: Toplam dosya boyutunuzun 3 katı kadar disk alanı siteniz için yeterlidir. (Tanıtımlarda kullanılan sınırsız disk alanı ifadesi yanıltıcıdır, satış amaçlıdır)

Email: Şirketinizde kullanacağınız email sayısına göre hizmet veren bir paket seçmelisiniz. Email sayısını gereğinden fazla seçmenin bir faydası yoktur. Email kotasının yüksek tutulması ise önemlidir.

Sunucu ve işlemci paylaşımı ve RAM boyutu: Bu kriterler web sitenizin çalışma ve sayfa yüklenme hızını en çok etkileyen faktörler olduğundan, seçtiğiniz firmanın sunucu başına az sayıda web sitesi ile çalıştığından emin olmalısınız.

Yazılıma göre sunucu seçimi: Mysql, PHP, Joomla, WordPress gibi İçerik Yönetim Sistemleri kullanacaksanız Linux sunucu, ASP, .NET kullanacaksanız Windows sunucular tercih etmelisiniz. Standart HTML sitelerinde bu tercihin önemi yoktur, ikisinden birini seçebilirsiniz.

Güvenilir hosting şirketi bulmak

Bi hosting şirketinin profesyonel çalışması ve müşteriye güven vermesi gerekir. Öncelikle ilgili destek forumlarından ve deneyimli kullanıcılar aracılığıyla araştırarak deneyimli bir şirket seçmeye özen gösterin. Seçtiğiniz şirketin, BTK onaylı Yer Sağlama Belgesi olması gereklidir.

Şirketin profesyonel olup olmadığını anlamak için, sabit bir ofis adresi olup olmadığını, iletişim bilgilerinin doğru olup olmadığını kesinlikle kontrol edin ve anlaşma öncesi görüşme yapın. Firmanın web sitesi de hizmet kalitesi hakkında fikir verecektir. Firmadan önceki müşterileri ile ilgili referans isteyebilirsiniz.

Şu an için yeterli bulduğunuz hosting firmasının gelecekte büyüdüğünüz takdirde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğinden emin olun. Hosting taşıma eylemi zahmetlidir ve mecbur kalmadıkça önerilmemektedir. Bu sebeple, başladığınız sunucu ve aldığınız hizmetle devamlı çalışabilmek adına, web sitenizin ihtiyaçlarını belirlerken sadece bugünkü durumunu değil gelecek yıllar içindeki hedef ve beklentilerinizi düşünüp planlayarak hareket etmelisiniz.

Ayrıca, web sitenizin Türkiye’den ziyaretçi almasını planlıyorsanız sunucunuzun Türkiye lokasyonunda, yurt dışından ziyaretçi almasını istiyorsanız yurt dışı lokasyonunda bulunması hıza ve arama sonuçlarına etki edeceğinden çok önemlidir.

Web sitelerinin güvenliğini sağlamak için alacağımız önlemler

1 Yorum

Bir yanıt yazın